Archive for juli, 2025

Het Wapen van Odijk

maandag, juli 28th, 2025

HÉT RESTAURANT VAN ONS DORP

 

Heel tevreden keerden we gisterenavond huiswaarts. Het eten was lekker, zoals we onder de vorige eigenaar gewend waren. De sfeer was gezellig. De bediening grotendeels door de nieuwe eigenaresse was vriendelijk en accuraat. We hadden niets te klagen.

Veel mensen waren wat ongerust. Iedereen was erg blij met de vorige eigenaren, die het restaurant geweldig opgekrikt hadden. Zij was zeer charmant en hij een prima kok. We moesten maar afwachten, wat het onder het nieuwe bewind zou worden. Na gisteren zijn we behoorlijk gerustgesteld. Het was ook behoorlijk druk en dat schijnt meestal zo te zijn. Het is belangrijk, dat er een keurige gelegenheid is in een dorp. Na een uitvaart moeten mensen ergens ontvangen kunnen worden en dat gebeurt hier vaak. Met onze Zilveren Bruiloft hadden we hier ’s middags een receptie en ’s avonds een feest. Toen ik 25 jaar aan school was, had ik hier met de collega’s van de sectie en familie een diner en recent vierde ik  er mijn negentigste verjaardag.

Als een winkel of een horecazaak of een school of een kerk maar voldoende bezocht wordt, dan blijven ze bestaan. Wij zagen de afgelopen jaren vaak mensen uit een buurdorp in onze supermarkten. De kleine buurtsuper was of te duur of bood te weinig keus. Die is er dus niet meer. Ze hebben er alleen nog een bakker.

Er kan ook iets anders gaande zijn. Neem een agrarisch gebied. Jaren geleden hadden de boeren mensen in dienst om te melken en om het land te bewerken. Ze hadden veel kinderen . De school had voldoende leerlingen. Maar dan. De gezinnen worden kleiner. De school gaat dicht. En ook de kerk, want het aantal bedrijven neemt door samenvoeging af en dus zijn er minder gezinnen en minder kinderen. Zo zijn landbouw-technische ontwikkelingen, economische en demografische ontwikkelingen, waardoor het voorzieningenniveau afneemt. Odijk heeft daar geen last van. Er wordt flink gebouwd.

Was het nu maar zo, dat er hier de nodige gelovigen onder de nieuwkomers zijn, dan houdt de kerk het wel vol. Maar helaas. Het geloof is een gave en als je die gave niet ontvangt, dan moet je het zonder doen. Pech gehad.

Negentiende Jaargang, Nr. 824

Dom Rechts

maandag, juli 14th, 2025

WAT DOEN WE ERAAN?

Er zijn heel wat Nederlanders, die een forse massa algemene ontwikkeling missen. Dat kan aan de schoolopleiding liggen. Een technische opleiding en geen of nauwelijks sociale vakken als aardrijkskunde, geschiedenis, economie.Zelf volgde ik een HBS-b opleiding met exacte vakken, maar wat minder diepgaand dan die er nu gegeven worden. Want in de bovenbouw kregen we ook nog ge schiedenis en aardrijkskunde. Mensen jonger dan 75, die een B-opleiding volgen hebben soms geen enkel sociaal vak in hun pakket.. Juist die vakken zijn nodig om de politiek een beetje te kunnen volgen.

Actuele politieke thema’s zijn bijvoorbeeld Waterverontreiniging, bodemverontreiniging, Opwarming van het klimaat. Zeespiegelstijging, Gletsjersmelt, droogteperioden of juist zeer overvloedige regenval, misoogsten. Een vak als aardrijkskunde  kan er aandacht aan besteden. Geschiedenis kan de Industriële Revolutie en het kolonialisme behandelen en de slavernij.

Bij de bespreking van de onderwijsbegroting zou een evaluatie van het huidige programma in de diverse typen onderwijs passen. Zijn maatregelen wenselijk?

Veel mensen zijn totaal niet weerbaar tegen de leugens in diverse sociale media. Valt het verkondigen van regelrechte en opzettelijke onwaarheden onder de vrijheid van meningsuiting of is het een vorm van strafbaar bedrog? Meer duidelijkheid is zeer wenselijk. Bedenk daarbij, dat veel beleid achteraf blijkt te steunen op onware achtergronden. Bedenk ook, dat onze regering door de rechter gedwongen moest worden om meer te doen aan bescherming van de natuur, die door stikstofdepositie te ernstig bleek te worden aangetast.

Negentiende Jaargang, Nr. 823.

 

Twee duivelse wetten

zondag, juli 6th, 2025

WEG MET FABER’S WETTEN

 

Kort voor het naar bed gaan kwam het bericht, dat er een meerderheid was gevormd. Ik heb er slecht van geslapen. Dankzij een amendement van Geert W. Kwam er een aanvulling. Het helpen van asielzoekers wordt strafbaar. Dan denk ik aan de onderduikers tijdens de bezetting. Helpers van onderduikers kregen een onderscheiding. Werden ze door de Duitsers gepakt, dan werden ze vaak gefusilleerd. Een paar kamerleden vereerden de feestgangers van Keti Koti met hun bezoek. Zo kreeg het amendement van Geert W. een meerderheid. Niet zo eerlijk, vind ik.

Een goed christen weet, dat hij een naaste in nood behoort te helpen. Hij weet ook, dat niet alleen familie en vrienden je naasten zijn, maar iedereen, waarmee je in je leven te maken krijgt.Jezus vertelde het verhaal van de Barmhartige Samaritaan om dat duidelijk te maken. Zie het Evangelie van Lucas, Hoofdstuk 10. Elk kamerlid zou dat hoofdstuk eigenlijk elke dag moeten lezen.

Die Woestjn van Juda tussen Jeruzalem en Jericho is inderdaad een ruig gebied. We reden in een comfortabele touringcar doorheen en we zagen, dat er nog steeds een herberg is. Door onze reis maakt het verhaal nu extra veel indruk als de lezing tijdens een viering aan de beurt is.

Veel christenen kennen het verhaal en weten, dat we mensen in nood altijd behoren te helpen. Geert W. heeft de bijzondere prestatie geleverd het vervullen van de christenplichtwettelijk te verbieden.

Maar die asielwetten moeten ook nog door de Eerste Kamer. Teken dus een petitie met een verzoek aan de Eerste Kamer om deze wetten niet goed te keuren. Vluchtelingenwerk Nederland en de GroenLinks-PvdA-fractie hebben een dergelijke petitie.

Mochten die wetten er toch door komen en een asielzoeker belt aan, dan gaat mijn deur open. God’s Wet gaat voor menselijke wetten. Gaat het zover komen, dat deze 91-jarige in en cel belandt?

Negentiende JaargamNg, Nr. 821.